Rocznica inwazji rosyjskiej na Ukrainę

Rosjanie wkroczyli na ukraińską ziemię w 2014 roku, a dziś mija rok od eskalacji konfliktu. 365 dni temu cały świat obiegła straszliwa wiadomość: WOJNA!

Według danych Straży Granicznej od 24.02.2022 do 19.02.2023 granicę polsko-ukraińską przekroczyło 9,945 mln uchodźców, z czego 75% stanowią osoby dorosłe, w tym 97% kobiet. Zmuszone zorganizować swoją rzeczywistość na nowo, zostawiały za sobą wszystko, na co całe życie pracowały i co kochały.

Jesteśmy dumni z Polaków, że w momencie kryzysowym potrafili zorganizować wsparcie dla uchodźców.

Mamy nadzieję, że nam również – jako Doctor Ukraine – udało się dołożyć swoją cegiełkę do tej pomocy i dzięki niej pobyt w obcym kraju jest choć trochę łatwiejszy. Pomoc otrzymało od nas ponad 6 tys. pacjentów. Każdy z nich ma swoją historię, która rozdziera serce.

„Wiele z tych osób potrzebowało pomocy psychologicznej. Choćby tego, żeby komuś się zwierzyć. Pamiętam kobiety, które płakały, kiedy pokazywały zdjęcia swoich zawalonych domów. Opowiadały o swoich mężach i synach, którzy zostali w Ukrainie. To było bardzo trudne również dla nas – wolontariuszy. Ze względu na barierę językową nie zawsze mogliśmy wyrazić słowa otuchy tak precyzyjnie, jak byśmy chcieli”

– wspomina Gabriela Mierzwa, wolontariuszka zaangażowana w pomoc uchodźcom.

Wierzymy, że koniec wojny jest bliski!